Ապրիլի 16-ին խորհրդարանը ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի ներկայացմամբ քննարկեց «Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին» կոնվենցիայի 56-րդ հոդվածում փոփոխություն կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
2016-ի հոկտեմբերի 6-ին ստորագրված Արձանագրությունը վավերացնելու արդյունքում, ըստ զեկուցողի, ավելի շատ անդամ երկրներ հնարավորություն կունենան ընդգրկվելու Օդային նավագնացության հանձնաժողովի կազմում: Արձանագրությունը վավերացվել է 45 պետությունների կողմից:
Խորհրդարանը քննարկեց նաեւ «Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին» կոնվենցիայի 50-րդ հոդվածի «ա» կետում փոփոխություն կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Արձանագրությունը ստորագրվել է 2016-ի հոկտեմբերի 6-ին: Ըստ արձանագրության՝ պետությունները ցանկություն են հայտնել ավելացնելու Խորհրդի անդամների քանակը՝ 36-ից դարձնելով 40՝ ավելի լայն ներկայացուցչության հաշվին լավագույն համաչափությունն ապահովելու նպատակով:
Հարակից զեկուցող Հռիփսիմե Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ գլխադասային՝ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծերին տվել է դրական եզրակացություն:

16 апреля парламент обсудил законопроект «О ратификации Протокола о внесении изменения в ст.56 конвенции «О международной гражданской авиации», представленный заместителем министра территориального управления и инфраструктур А.Симоняном.
В результате ратификации подписанного 6 октября 2016 г. Протокола,  по словам докладчика, больше государств-членов получат возможность быть включенными в Аэронавигационную комиссию. Протокол ратифицировали 45 стран.
Парламент также обсудил проект закона «О ратификации Протокола о внесении поправки в п.«а» ст.50 Конвенции «О международной гражданской авиации». Протокол подписан 6 октября 2016 г. Согласно документу, государства выразили желание увеличить количество членов Совета с 36 до 40 – для обеспечения лучшей пропорции за счет более широкого представительства.
Содокладчик Р.Григорян озвучила положительное заключение по проектам Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.